Skip to content

Moją pasją jest wspieranie ludzi w sytuacjach kryzysowych Potrafię słuchać i pośredniczyć. Potrafię stworzyć bezpieczną przestrzeń, w której skłócone strony mogą spotkać się z szacunkiem i konstruktywnie ze sobą rozmawiać.

Zgłaszają się do mnie osoby, które odczuwają dyskomfort w swoich relacjach partnerskich lub rodzinnych i pragną zmiany. Które szukają możliwości ustalenia nowych zasad wspólnego życia, uzgodnienia warunków rozstania lub uregulowania kwestii po separacji czy rozwodzie.

Co jest dla mnie ważne

W mediacji liczy się dla mnie przede wszystkim wzajemne zrozumienie, poznanie przyczyn konfliktu, dopiero później wynegocjowanie warunków i zawarcie ugody. Jestem przekonana, że gdy potrafimy zrozumieć okoliczności i motywy działania drugiej strony, to jesteśmy bardziej otwarci, by je uznać i zaakceptować. To wcale nie oznacza, że się z nimi zgadzamy.

Zrozumienie rodzi zaufanie, które razem stanowią podstawę trwałego rozwiązania sporu. O ile wszystkie strony konfliktu zaangażują się w wypracowanie porozumienia w oparciu o rzeczywiste potrzeby i będą popierały przyjęte rozwiązania, dostosowane do ich możliwości, ustalenia będą w przyszłości przestrzegane.

Zwłaszcza w przypadku rozpadu rodziny z dziećmi jest bardzo istotne, by zrozumieć, że mimo zakończonej relacji partnerskiej strony pozostają rodzicami do końca życia. Zgodne wypracowanie podstaw wspólnego rodzicielstwa, by dzieci miały szansę na szczęśliwe dzieciństwo mimo rozpadu rodziny, stanowi prawdziwy cel mediacji rodzinnej (w moim rozumieniu). 

Dlaczego zajmuję się tym, czym się zajmuję ...

Moja praca w roli mediatorki daje mi poczucie, że robię coś trwałego i wartościowego. Pomaganie ludziom w konstruktywnym radzeniu sobie z konfliktami jest dla mnie prawdziwym powołaniem. Każda rozmowa to szansa na zbudowanie zrozumienia i zgody. Pracuję z sercem i głęboką empatią, choć wiem, że nie zawsze jest to łatwe zadanie i nie zawsze się udaje.

Co ja wnoszę?

Otwartość, szacunek i empatię. Dostrzegam i akceptuję różnorodność przekonań, postaw i perspektyw. Postrzegam konflikt jako szansę na konstruktywną zmianę i osobisty rozwój. Pracuję z klientami niezależnie od ich wieku, płci, narodowości, stanu cywilnego, sprawności fizycznej, orientacji seksualnej, pochodzenia etnicznego, wyglądu, religii i przekonań, wykształcenia, doświadczenia i pozycji zawodowej. 

Regularnie uczestniczę w szkoleniach z zakresu komunikacji i mediacji, by doskonalić swoje umiejętności i poszerzyć zestaw narzędzi do pracy. Biorę udział w seminariach poświęconych tematyce alternatywnych metod rozwiązywania sporów oraz zagadnieniom prawnym związanym z mediacją rodzinną. Wymieniam się opiniami z innymi mediatorami oraz adwokatami i uczestniczę w superwizjach. Jestem zaangażowana w promowanie mediacji rodzinnej jako skutecznej formy rozwiązywania konfliktów i dochodzenia do rozwiązań oraz idei włączania głosu dzieci do procesu mediacyjnego.  

Jestem wyszkoloną mediatorką transgraniczną, zrzeszoną w międzynarodowej organizacji International Mediation Centre for Family Conflict and Child Abduction MIKK E.V. Mam przyjemność działać w Stowarzyszeniu Mediatorów Rodzinnych. Jestem także mediatorką sądową wpisaną na listę stałych mediatorów Sądu Okręgowego w Warszawie.

Mediacje prowadzę zgodnie z następującymi standardami i przepisami:

Standardy prowadzenia mediacji rodzinnej przez członków Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych (standardy SMR)

Kodeks Etyczny Mediatorów Polskich, Standardy prowadzenia mediacji i postępowania mediatora (Społeczna Rada do spraw Alternatywnych Metod Rozwiązywania Konfliktów i Sporów przy Min. Sprawiedliwości), Europejski Kodeks Postępowania Mediatorów, Deklaracja Wrocławska (Międzynarodowe i Polskie standardy dotyczące mediacji)

To też jestem ja...

Kiedy nie przygotowuję i nie prowadzę mediacji… jestem na świeżym powietrzu. Na spacerze z psem lub na rowerze. Wędrówki górskie to moje hobby. Otwarte przestrzenie pomagają mi zachować wewnętrzną równowagę. Należę do tych kobiet, które zamiast odwiedzać shopping mall wolą pracować w ogrodzie, malować ściany lub odnawiać stare meble ;-)) lub po prostu czytać książkę. 

Chętnie wspieram organizacje non-profit (mediacja pro bono) i pracuję nieodpłatnie dla osób w potrzebie. Działam także w roli pośredniczki w obszarze pojednania emocjonalnego w relacjach między partnerami, małżonkami, rodzeństwem, przyjaciółmi czy sąsiadami. Poprzez swoją pracę staram się promować kulturę “dobrego rozstania” oraz wspólne rodzicielstwo po rozwodzie, oparte na przyjaznych stosunkach, a także zapobiegać alienacji rodzicielskiej.

Wykształcenie

Jestem absolwentką studiów magisterskich na UW (dziennikarstwo i komunikowanie społeczne). Pracowałam dla rozmaitych firm w różnych krajach, głównie w branży wydawniczej i marketingowej. Międzynarodowe wyzwania zadowodowe pozwoliły mi zapoznać się z różnicami kulturowymi w sposobie komunikacji, zwłaszcza w sytuacjach konfliktowych.

Dwuletnie podyplomowe studia magisterskie z zakresu mediacji (specjalizacja mediacja rodzinna, Fern-Universität Hagen, Niemcy) przygotowały mnie do zawodu mediatora. Uzupełnienie stanowiły liczne szkolenia kompetencji komunikacyjnych (m.in. Mediacja transformatywna, Porozumienie bez przemocy, Mediacja włączająca głos dziecka, Transgraniczne mediacje rodzinne) oraz z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, a także szkolenie i walidacja „Prowadzenie mediacji sądowych i pozasądowych w sprawach cywilnych” w ramach Krajowego Rejestru Mediatorów.